Možná si říkáte, kam se vlastně bude náš dnešní článek ubírat. Na všechno potřebné se dnes dozvíte odpověď. Vše ale popořadě.
Jestliže patříte mezi ty, kteří nejsou z oboru, pak vám asi pojem zvaný molykote nebude nic moc říkat. Nebuďte z toho ale nijak zklamaní, jelikož rozhodně nejste jediní. V našem dnešním článku se vydáme na výpravu za tímto pojmem.
Na samotném začátku se jednalo o neznámou rudu, která byla objevena dílem štěstěny a to již v roce 1744. Známý Johann Alexander Cramer o ní napsal ve svých publikacích mnoho zajímavých řádků, které určitě stojí za přečtení.
V jeho stopách se rozhodl kráčet Carl Wilhelm Scheele, který popsat objev molybdenitu, který dokázal přeměnit bílý prášek pomocí ohřívání. Pár let na to se podařilo švédskému chemikovi úspěšně tento kov separovat a pojmenovat molybden.
V tehdejší době se jednalo o velké objevy, protože se tyto látky vyskytovaly jedině v přírodní podobě a až téměř o 100 let později se dal získat v mnohem větším a zajímavějším množství. Nejprve se tato ruda používala jako náhrada wolframu ke zpevňování oceli. Pracovalo se ale nadále na zlepšování a možnostech využití. Na této práci se podílela spousta vědců a konstruktérů, kteří se dostali až k dnešnímu využití.
Největším boom nastal v Americe roku 1948, kdy pronikl do světa maziv molykote. Zázračné účinky pomáhaly tam, kde běžné přípravky selhávaly. Dokázal odolat extrémní zátěži, snášet nejen vysoké ale i nízké teploty apod. Jednalo se o velký zázrak v průmyslovém odvětví. Mazací schopnost byla nabízena i ve vysoce prašném prostředí.
První výrobky se na trh dostaly v podobě prášku, který byl určen pro ložiska plastová, sintrovaná a mechanizmy uzávěrek ve fotoaparátech. Později byly na trh uvedeny plasty pro horké závity šroubů, tlakové fitinky a ložiska, která se využívala v pecích. Kromě toho zde byl ještě i tuk pro vysoce zatěžovaná ložiska nebo pojivo, které bylo určeno pro letadla.
Obchodní úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat a tato značka nejenže rostla již dříve, ale roste i dnes.