Je lepší bydlení v bytě či rodinném domě

Mít střechu nad hlavou je základním požadavkem prakticky každého člověka. To platí i v naší republice, kde v zimě klesají teploty i poměrně hluboko pod nulu. A není třeba říkat, že zůstávat venku v takovém počasí rozhodně není ideální.

 

V současnosti u nás máme dva zdaleka nejběžnější typy – byt a klasický rodinný dům. A podobně jako jiné věci, i zde existují módní trendy. Ten dnešní nám říká, že bydlet v rodinném domě je mnohem lepší. To je koneckonců i důvod, proč se jich nyní tolik staví. Otázkou však je, zda je tomu skutečně tak.

 

klasický malý byt

 

Ve skutečnosti mají obě dvě možnosti svá pro i proti, a je na nás, abychom zvážili, která z nich pro nás bude lepší.

 

V první řadě jsou to náklady. Není pochyb o tom, že ty jsou v bytě mnohem nižší, a to i když započítáme odvody do fondu oprav. Nehledě na fakt, že zde máme podstatně menší výdaje za topení, především díky menšímu prostoru.

 

Oproti tomu v rodinném domě máme mnohem více místa, což ocení zejména větší rodiny. Každý člen tak může mít svůj koutek, kam si může zalézt v případě, že chce chvilku klidu. Také možnost ihned vyběhnout na zahradu a strávit tak více času venku by neměla být podceňována, zejména u dětí.

 

plánek rodinného domu

 

Na druhou stranu je však také pravdou, že na rodinném domě je stále co opravovat. To může působit potíže zejména starším lidem. Proto představa, že stará babička bude mít domeček, kde bude na zahrádce pěstovat zeleninku, je poněkud scestná. Pokud se nezapojí příbuzní a nebudou průběžně opravovat, co je potřeba, brzy jí domeček spadne na hlavu.

 

Než se tedy rozhodneme, je dobré realisticky zvážit naše možnosti, a to nejen finanční. Také si musíme říci, zda jsme schopni provádět neustálé průběžné opravy, které rodinný dům vyžaduje. Jistě, v bytě se najdou také, avšak je jich podstatně méně. Jen tak budeme nakonec spokojeni a budeme se ve svém domově cítit dobře.