Úroky v roce 2020

V uplynulém roce se pohybovaly úroky za sjednání hypotéky kolem 2 %, což je oproti rokům minulým poměrně výhodné. Zjistil to výzkum Fincentrum Hypoindex.
Dosud byly rekordní roky 2016 a 2017. Češi si celkově vzali o 40 % více hypoték podle společnosti Fincentrum.
Podle statistik narostly oproti loňskému roku o 35 % i úvěry na stavební spoření okolo 65 miliard korun

Průměrná hypotéka

Z údajů finančních společností vyplývá, že si lidí sjednali půjčky o průměrné hodnotě 3 000 000 korun. Lidé si tak sjednávali vyšší úvěry než v roce předchozím, kdy se jednalo o cca 2,6 milionu korun. Odvíjí se to i od skutečnosti ceny nemovitostí i inflace, které průběžně rostou.
Před 20 lety si člověk pořídil za 1 milion korun byt 2+kk. Dnes za 1 milion korun nepořídí v Praze ani garsonku.

dragsters

Velká poptávka a neustálé zdražování nemovitostí

Zkušenosti z praxe specialistů na hypotéky je, že i přes koronavirovou ekonomickou krizi zůstává nárůst průměrné výše hypoték. Bytů se staví také méně ale poptávka zůstává.
Trh s hypotékami zareagoval během epidemie koronaviru tak, že od března, kdy činily 2,5 % začaly klesat úrokové sazby za úvěry na bydlení až na aktuální úroky hypoték 1,96 % za úvěr.
Různí bankovní ekonomové očekávají, že během roku 2021 začnou sazby za hypotéky a nebankovní půjčky zase postupně růst. Možné je, že dojde i k růstu sazeb od ČNB.

Historicky nejnižší hypotéky asi nebudou překonané

Dosud nejnižší hodnota úvěrové sazby hypoték byla na konci roku 2016, a to 1,77 %
Vzhledem k situaci se dá ale předpokládat, že banky budou měnit podmínky získání hypotéky a zpřísní.
Pro skupinu lidí, kteří nedosáhnou na hypotéku je větší šance získat finance navíc pomocí půjčky bez registru nebo na firmu půjčky pro živnostníky. Při specifických situacích, kdy je na nemovitost exekuce, se využívá zpětný odkup nemovitosti.